11:55 23 Kasım 2006 / Perşembe 


Kanada'da yaşayan Türk yönetmen, sessiz sedasız ödülleri topluyor

      Kanada’da yaşayan ve uzun yıllardır film çalışmalarını başarıyla sürdüren genç yönetmen Sibel Güvenç’in kısa filmi "Hungarian Salami" (Macar Salamı) ülkedeki önemli sanat etkinliklerinden "Women in the Director’s Chair"in (Kadın Yönetmenler) 2007 izlencesine kabul edildi.
      Etkinliğe katılacak Macar Salamı adlı kısa filminin stüdyo çalışmalarını geçen ay tamamlayan Güvenç, 1998’den beri yaşadığı Kanada’da, çocukluğundan beri ilgilendiği resim, müzik ve fotoğraf alanlarındaki birikimini beyaz perdeye taşıyor.
      Ortadoğu Teknik Üniversitesi İstatistik bölümü mezunu olan ve eşi Murat Güvenç’le Kanada’ya yerleştikten sonra "Ontario College of Art and Design"da eğitim alan Güvenç, 2004 yılında "Kybele" film şirketini kurdu.
      Kısa metrajlı filmi "Palette" ile geçen yıl Toronto En İyi Film Ödülü’nü alan genç yönetmen, bu yılın başında Franz Kafka’nın öyküsünden uyarlanan, "ceza, hukuk ve iktidar sistemlerini" konu alan "In the Penal Colony" filmiyle de 39.
      Houston Uluslararası Film Festivali’nde "en iyi sanat filmi" dalında üçüncülük kazandı. Aynı film, New York "Through Her Eyes" festivalinde "en iyi sinematografi" ödülüne layık görüldü.
      "In the Penal Colony", Kanada’daki çok sayıda uluslararası festivalde, ayrıca New York, California, Florida, Fransa ve Hindistan’da izleyiciyle buluştu.
      Güvenç, müziklerini keman sanatçısı ablası Sevgi Karacasulu ile birlikte yaptığı ve büyük beğeni toplayan "In the Penal Colony" filminin ardından, yurt dışındaki çok sayıda yabancı medya kuruluşunun kendisiyle röportaj yaptığını ve böylece filmlerini tanıtma fırsatı bulduğunu kaydediyor.
      Sibel Güvenç, gelecek yıl psikolojik drama türünde "Eyes of Dreams" ve bilim kurgu türünde "Broken Eggs" adlı iki uzun metrajlı filmin çalışmasına başlamayı planlıyor.
      Mühendis olan Murat Güvenç de Kybele Film için yöneteceği dört uzun metrajlı film için çalışmalarını sürdürüyor.
     
     'MACAR SALAMI'
      Güvenç’in, bu ay Hindistan’da düzenlenen Kalküta Film Festivali’nden de davet alan filmi Macar Salamı’nda, başrolleri David Sparrow, Toni Ellwand ve John Kozak paylaşıyor.
      Yaşlı ve genç insanların, güçlerini birleştirerek mucize yaratabilecekleri fikrini masalsı bir dille işleyen filmin konusu kısaca şöyle:
      Küçük bir kasabada restoranı olan Louis’in, "ölüleri diriltebildiği" yolunda bir ünü vardır, ama Louis bu yeteneğini kabul etmemektedir. Bir gece, hamile bir gelin ve damat, gelinin aniden ölen babasını diriltmesi için Louis’den yardım ister. Louis, bu zorlu görevi başaramazsa, yas nedeniyle genç çift bebek doğmadan önce evlenemeyecektir. Cebinde kendi yaptığı Macar salamıyla, ölüyle baş başa kalan Louis’nin, gerçekten böyle bir yeteneği var mıdır?
      Sibel Güvenç, filminin "mitler, ritüeller ve hayal gücü" üzerine olduğunu ve akıl yoluyla, mevcut bilgi ya da inançlarla açıklanamayan mitlerin gerçeğe nasıl meydan okuduğunu konu aldığını belirtiyor.
      Güvenç, "Magic, Myth and Dreams" serisinin ilk filmi olarak çekilen Macar Salamı’nı, "Turkish Delight" adlı ikinci kısa filminin izleyeceğini söylüyor.
      Yönetmen çift, Macar Salamı’nı çekerken, Kanada’da yaşayan Türk iş adamlarından da büyük destek gördüklerini belirtiyorlar.
     
Yorum yaz
Bu habere ilk yorumu yazan siz olun


ŞU ANDA EN ÇOK OKUNAN YASAM HABERLERİ
Erotik takvimle teşekkür
J-Lo bir daha seksi poz vermeyecek!
Bu ilan sürücüleri yoldan çıkardı!
Janet Jackson’dan çılgın itiraf
Dondurman Gaymak’ın yönetmeninden ABD’lilere: Allahın kazma ABD’lisi